Intercyza – jak działa, czemu służy? PDF
Wpisany przez S.Z.   
środa, 04 października 2023 17:32

Intercyza – jak działa, czemu służy?

W przeciwieństwie do większości krajów Unii Europejskiej, w Polsce wspólnota majątkowa małżonków jest ustrojem ustawowym. Jeśli parze zależy na tym, aby po ślubie zgromadzony przez nich majątek należał wyłącznie do nich, muszą zawrzeć umowę majątkową małżeńską znoszącą wspólność majątkową, czyli intercyzę.

Intercyza (z łac. Intercisa, czyli rozstrzygnięcie) to małżeńska umowa majątkowa, która zawierana jest pomiędzy osobami zamierzającymi wstąpić w związek małżeński (lub już małżonkami), prowadząca do wprowadzenia odmiennego niż ustawowy ustroju majątkowego. Dzięki jej podpisaniu zgromadzony przez każde z małżonków majątek, będzie należał tylko do nich, a między nimi powstanie tzw. rozdzielność majątkowa.
Umowa małżeńska majątkowa najczęściej podpisywana jest jeszcze przed zawarciem małżeństwa, jednak zdarzają się przypadki, gdy podpisują ją osoby z wieloletnim stażem małżeńskim. Wówczas obowiązuje ona od dnia podpisania, a zgromadzony dotychczas przez małżonków majątek podlega podziałowi – zazwyczaj po połowie, chyba, że strony zdecydują inaczej.

Intercyza – co to realnie oznacza?

- Wszystko, co do tej pory narzeczeni posiadali, jeszcze przed wstąpieniem w związek małżeński, wchodzi w skład ich majątku odrębnego i nie podlega podziałowi. Po podpisaniu umowy majątkowej wspólny majątek po prostu nie istnieje, a każde z małżonków samodzielnie zarządza swoim – tłumaczy Anna Machnowska z portalu PlanujemyWesele.pl.
Często podpisanie intercyzy rozważają młodzi małżonkowie, którzy otrzymali od rodziców lub dziadków darowizny. W tym przypadku nie jest ona jednak konieczna, ponieważ darowizny wchodzą w skład tzw. majątku odrębnego. Podziałowi nie podlega także majątek odziedziczony oraz pieniądze, które pochodzą z odszkodowań.

Co pozostaje wspólne mimo odrębności finansów?
Bez względu na intercyzę, na każdym z małżonków spoczywa odpowiedzialność za zaspokajanie potrzeb rodziny i ponoszenie kosztów z nimi związanych. Należy do nich chociażby regulowanie opłat związanych z mieszkaniem, w którym wspólnie mieszkają.


Dla kogo dobra jest intercyza?

Przede wszystkim może być przydatna tym, którzy dorobili się majątku już po zawarciu małżeństwa i zależy im na zachowaniu go.

- Na podpisanie intercyzy decydują się także osoby, które prowadzą własną firmę i nie chcą narażać współmałżonka na ewentualne straty, w przypadku, gdyby działalność ta się nie powiodła. Wszystko natomiast, co małżonek posiadał przed ślubem, nie staje się po zawarciu małżeństwa przedmiotem współwłasności, a należy do jego odrębnego majątku – tłumaczy Anna Machnowska z portalu PlanujemyWesele.pl.

Intercyza to temat trudny. Bo choć miłość często unosi narzeczonych w zupełnie inny wymiar, to brutalna rzeczywistość i różne perypetie życiowe potrafią nie raz być powodem problemów. Zwłaszcza, jeśli małżonkowie zechcą się jednak rozwieść...

Gdzie podpisać dokument?

Intercyza, zwana małżeńską umową majątkową, wprowadza rozdzielność majątkową i musi być podpisana przed notariuszem. Przyszli małżonkowie muszą stawić się osobiście, oboje nie mogą być pozbawieni zdolności do czynności prawnych i żadne nich nie może być ubezwłasnowolnione.

Ile kosztuje podpisanie małżeńskiej umowy majątkowej?

Na koszty umowy składają się: taksa notarialna (kilkaset złotych, podatek VAT w wysokości 23% oraz odpisy aktu. Stawki niewiele różnią się pomiędzy kancelariami notarialnymi, ale oczywiście zawsze warto je porównać, szczególnie, jeśli budżet zaczyna się mocno kurczyć.

***** *** ***** *** *****


PlanujemyWesele to portal ślubny i katalog posiadający w swojej bazie ponad 17 tysięcy usługodawców z branży ślubno-weselnej z każdego regionu Polski. Portal to także porady ekspertów, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Każdego miesiąca PlanujemyWesele.pl inspiruje i łączy z usługodawcami ponad 140 tysięcy par młodych. W tym roku firma obchodzi swoje 14. urodziny, osiągając oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon.

/źródło - /

Poprawiony: środa, 04 października 2023 17:56